پیام های خطا

اتصال منابع داده فایلی

انواع منابع داده فایلی

جادوبی امکان استفاده از دو نوع منبع داده فایلی را برخوردار است. برای استفاده از جادوبی می توانید داده های خود را در قالب اکسل و یا CSV وارد نمایید.

اتصال به منبع داده اکسل

برای اتصال به منبع داده اکسل از دو شیوه اتصال افزدون ویجت جدید وصفحه منابع داده می توانید استفاده کنید.

اتصال به منابع داده از طریق گزینه افزودن ویجت جدید

با استفاده از گزینه افزودن ویجت در صفحه داشبورد وارد گزینه سوم به نام ویجت سفارشی شوید. برای افزدون اکسل از طریق این بخش باید سه مرحله زیر را پشت سر بگذارید:

انتخاب اتصال گر

در این بخش باید از بین گزینه های موجود اتصالگر اکسل را انتخاب نمایید و با استفاده گزینه بعدی وارد صفحه تنظیمات اتصالگر شوید.

انتخاب اتصال گر

آپلود فایل اکسل

برای آپلود فایل اکسل بایستی روی کادر انتخاب فایل کلیک نمایید و از مسیر مربوطه فایل انتخابی خود را انتخاب نمایید.

در گام دوم روی دکمه آپلودکلیک نمایید. در این مرحله منتظر بمانید تا پیغامی مبنی بر بارگذاری موفق فایل دریافت نمایید.

در مرحله سوم روی دکمه پیکربندی کلیک نمایید و وارد صفحه پیکربندی فایل اکسل شوید. توجه نمایید در صورتی که در این مرحله روی گزینه بعدی کلیک نمایید با پیغام درخواست بد مواجه خواهید شد.

آپلود و بارگذاری فایل اکسل

پیکربندی فایل اکسل

پیکربندی وظیفه آماده سازی فایل اکسل را برای ورود به جادوبی بر عهده دارد. در این بخش انواع تنظیمات مرتبط با فایل اکسل قابل انجام است. صفحه پیکربندی از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

پیکربندی فایل اکسل

نمایش نمای داده

بخش اول از صفحه پیکربندی نشان دهنده نمای اولیه از داده است. در این بخش چند خط اول از فایل اکسل آپلود شده نمایش داده می شود. همچنین اگر فایل اکسل آپلود شده دارای بیش از یک برگه باشد با استفاده از قسمت بالا امکان جابجایی بین برگه ها وجود دارد

تنظیم نام برگه و سرستون

قسمت دوم از صفحه پیکربندی امکان تغییر نام برگه و همچنین تعیین این که سطر اول داده به عنوان نام ستون است یا خیر استفاده خواهد شد. توجه نمایید نام تعیین شده در این بخش نامی است که در بخش گزارش گیری به کاربر نمایش داده خواهد شد.

همچنین تعیین این که سطر اول از ستون به نام اختصاص دارد یا خیر برای تعیین نوع داده توسط جادوبی استفاده خواهد شد و از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این بخش به درستی تعیین نشود سیستم با خطا مواجه خواهد شد.

تنظیم ستون‌ها

بخش ستون ها امکان تغییر نام هر ستون برای گزارش ساز جادوبی و همچنین تغییر نوع داده تشخیص داده شده توسط جادوبی را خواهد داد.

تغییر نام ستون

برای تغییر نام هر ستون می توانید بر روی کادر مربوط کلیک نموده و عبارت مورد نظر خود را وارد نمایید.

توجه نمایید در صورت تغییر نام ستون در این بخش بایستی فقط از حروف کوچک و اعداد و بدون فاصله استفاده نمایید. در صورتی که نیاز به اسم گذاری دو بخشی دارید بایستی از زیر خط(_) استفاده نمایید.

تغییر نوع داده ستون

در بخش تنظیمات بایستی نوع داده مرتبط با هر ستون را بررسی نمایید. با توجه به این که جادوبی از این بخش برای بارگذاری اطلاعات استفاده خواهد نمود، در صورت وجود خطا در این بخش شما با خطا در بارگذاری فایل مواجه خواهید شد. در این بخش لازم است تا مطابق شکل اطلاعات مرتبط با تمامی ستون ها بررسی و در انتها دکمه تایید زده شود

تنظیم نوع داده

اتصال از طریق صفحه منابع داده

با استفاده از گزینه منابع داده موجود در منوی سمت راست در تمام صفحات سایت می توانید مستقیم وارد صفحه اختصاصی منابع داده شوید. در این صفحه می توانید با استفاده از گزینه منبع داده جدید و یا کلیک بر روی آیکون هر یک از اتصال گرها وارد صفحه اختصاصی برای افزدون منابع داده جدید شوید

اتصال منابع داده

پس از کلیک بر روی هر یک از موارد بالا وارد صفحه جدیدی خواهید شد. در بخش اول باید نام منبع داده خود را برای شناسایی در جادوبی وارد نمایید. در مرحله دوم باید فایل انتخابی خود را از مسیر موجود بر روی کامپیوتر خود انتخاب نمایید.

در گام سوم روی دکمه آپلودکلیک نمایید. در این مرحله منتظر بمانید تا پیغامی مبنی بر بارگذاری موفق فایل دریافت نمایید.

در مرحله چهارم روی دکمه پیکربندی کلیک نمایید و وارد صفحه پیکربندی فایل اکسل شوید. توجه نمایید در صورتی که در این مرحله روی گزینه بعدی کلیک نمایید با پیغام درخواست بد مواجه خواهید شد.

افزودن منابع داده فایلی