پیام های خطا

واژه نامه جادوبی

توضیحی درباره واژه هایی که در جادوبی مورد استفاده قرار گرفته اند

واژگان مرتبط با منبع داده

منبع داده

منبع داده یا همان Data Source در جادوبی به معنی محلی است که داده ها با نظم و ساختاری مشخص برای اتصال و استفاده آماده هستند.

منابع داده من

منابع داده من، اصطلاحی است که اشاره به منابع داده ای دارد که قبلا توسط شما به جادوبی متصل و مورد استفاده قرار گرفته اند

کانکتور

کانکتورها در جادوبی در واقع ابزارهایی هستند که اتصال به داده ها و مدیریت آن ها را دارند، به طور مثال Mongo DB کانکتوری است که یک سری از داده ها را با استفاده از آن می توان مدیریت کرد و جادوبی با اتصال به آن می تواند به آن داده ها دسترسی پیدا کند.

کانکتور فایلی

منظور از کانکتور فایلی، کانکتوری است که دسترسی به داده ها را از طریق آپلود فایل برای جادوبی امکان پذیر می کند. به طور مثال، اکسل یک کانکتور فایلی است که برای دسترسی به داده های آن نیاز به دسترسی به فایل های آن وجود دارد.

کانکتور داخلی

کانکتور داخلی در واقع کانکتورهایی هستند که معمولا در داخل سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند که معمولا توسط نرم افزارهای دیگر ایجاد شده اند. مثلا My SQL کانکتور داخلی است که معمولا توسط بسیاری از نرم افزارها به عنوان ابزار کنترل پایگاه داده مورد استفاده قرار می گیرد.

کانکتور خارجی

در صورتی که برای استفاده و اتصال به کانکتوری نیاز به اتصال به API یا روش خاصی برای استفاده از به صورت آنلاین وجود داشته باشد به آن کانکتور خارجی گفته می شود. مثلا Twitter یک نوع کانکتور خارجی است که دسترسی به داده های آن از طریق فراخوانی API آن ممکن است.

واژگان مرتبط با ویجت

ویجت

ویجت ها در جادوبی ترکیبی از ابزارها و نمودارها هستند بدین معنی که در درون خود علاوه بر نمایش گزارش ساخته شده به صورت نموداری، یک سری امکانات مانند گرفتن عکس از نمودار، بزرگنمایی روی نمودار و ... را در اختیار کاربر قرار می دهند.

یک ویجت و بخش های مختلف آن در جادوبی

نمونه ویجت

نمونه ویجت ها، در واقع ویجت های از پیش ساخته شده ای هستند که با استفاده از آن ها دیگر نیازی به طی کردن فرآیند ساخت ویجت نیست و در واقع نمونه ویجت ها از قبل توسط متخصصین علوم داده جادوبی برای سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت داشبورد از قبل ایجاد شده اند.

جاگذاری ویجت

جاگذاری ویجت یا Embed Widget امکانی است که امکان نمایش ویجت ها را در هر جایی در اینترنت فراهم می کند. مثلا شما می توانید یک ویجت را در پست بلاگ شخصی خودتان قرار دهید تا کاربران همواره داده های بروز شده را در اختیار داشته باشند.

می توانید راهنمای جاگذاری ویجت را از طریق صفحه راهنمای جاگذاری ویجت مشاهده کنید.

واژگان مرتبط با گزارش

گزارش

گزارش یا همان Query نتیجه ای است که بعد از ارسال درخواست به منبع داده بر اساس داده ها به وجود می آید که می توان آن را در جادوبی به نمودار تبدیل کرد.

گزارش ساز تعاملی

امکانی است که با استفاده از آن می توان گزارش هایی را بدون نیاز به برنامه نویسی و صرفا با کشیدن و انداختن متغیرها، گزارش هایی را بر مبنای داده ها ایجاد کرد.

کشیدن و انداختن

کشیدن و انداختن یا به انگلیسی Drag and Drop عملیاتی است که طی آن یک قسمت از نرم افزار را به صورت بصری با موس می توان جابجا کرد و در بخش دیگری از نرم افزار قرار داد.

کشیدن و انداختن در جادوبی

پارامتر

پارامترها که از آن ها به عنوان متریک (Metrics) یا سنجه هم یاد می شود به معنای واحدهای اندازه گیری هستندکه یک مقدار مشخص دارند.

بعد

بعدها مقدار مشخصی هستند که توسط پارامترها اندازه گیری می شوند.

انشعاب (Fork)

ایجاد انشعاب از یک گزارش یا همان Fork به معنای ایجاد کپی از کد اصلی و ایجاد امکان ایجاد تغییر در کد اصلی است که تغییر در کد جدید باعث تغییر کد اصلی نخواهد شد.

واژگان مرتبط با مدیریت کاربران

سازمان

سازمان ها در جادوبی هویت مستقلی هستند که شامل کاربران و گروه ها با سطوح دسترسی متفاوت می شوند.

گروه

گروه ابزاری است که با استفاده از آن می توان کاربران سازمان را مدیریت کرد و در صورت قرار دادن محدودیت های خاص برای هر گروه، این محدودیت ها برای همه کاربران حاضر در آن گروه اعمال خواهد شد.

واژگان مربوط به پرداخت و خرید طرح

طرح

طرح های فروش جادوبی، شامل امکانات و ویژگی هایی هستند که در صورت خرید آن ها جادوبی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. این طرح ها به صورت ماهانه و سالانه با 20 درصد تخفیف قابل پرداخت هستند.

طرح های جادوبی

کد تخفیف

کدی است که با استفاده از آن می توان، در هنگام پرداخت تخفیفی را از جادوبی دریافت کرد.

واژگان مرتبط با داشبورد

داشبورد

به محیطی که می توان مجموعه ای از ویجت ها را در آن قرار داد در جادوبی داشبورد گفته می شود.

نمونه داشبورد

نمونه داشبوردها، داشبوردهای آماده ای هستند که قبلا توسط متخصصین داده جادوبی طراحی شده اند و آماده هستند تا با اتصال منابع داده در کمترین زمان ساخته شوند.

از طریق صفحه نمونه داشبوردهای جادوبی می توانید لیست کاملی از نمونه داشبوردهای جادوبی را مشاهده کنید.

انتشار داشبورد

در جادوبی داشبوردها به صورت کلی زمانی برای سایر اعضای سازمان قابل مشاهده هستند که منتشر شوند. در صورتی که دکمه انتشار زده نشود. داشبورد، بجز خود سازنده برای دیگران نمایان نخواهد بود.

دکمه انتشار داشبورد در جادوبی

جلوگیری از انتشار داشبورد

این گزینه که از طریق تنظیمات داشبوردهای منتشر شده در دسترس است، کاری درست برعکس دکمه انتشار داشبورد را انجام می دهد.

جاگذاری داشبورد

جاگذاری داشبورد (Dashboard Embed) امکانی است که به وسیله آن می توان داشبوردهای ساخته شده در جادوبی را در هرجایی به نمایش گذاشت، این محل انتشار می تواند یک بلاگ شخصی یا صفحه ای از سایت شما باشد.

واژگان مرتبط با هشدار

هشدار

هشدار (Alert) امکانی است که به وسیله آن می توان از طرق مختلف از وقوع اتفاقات خاص در داشبورد مطلع شد. مثلا می توان مشخص کرد که اگر تعداد دنبال کنندگان کانال تلگرام از 1000 نفر کمتر شد از طریق ایمیل اطلاع رسانی صورت گیرد.

هشدار ها در جادوبی می توانند از طریق Hipchat، ایمیل، Webhook و اسلک اطلاع رسانی شوند.

اهداف هشدار

هدف هشدار، عددی است که در صورت رسیدن به آن عدد، هشدار عمل خواهد کرد و اطلاع رسانی که مشخص شده است انجام خواهد شد.

مقصد هشدار

روشی است که از طریق آن می توانید هشدار مشخص شده را دریافت کنید که از طریق ایمیل،وب هوک، هیپ چت و یا اسلک خواهد بود.